İstiklal Marşı ve Bayrak

Bütün ülkelerin bir marşı ve bayrağı, her bayrağın ve marşında bir hikayesi vardır. Türk milleti bayrak ve vatan aşkına marşlar yazan tek millettir. Türk bayrağı sembolize ettiği ülkemiz, Kurtuluş Savaşı sırasında dökülen şehit kanları üzerine yansıyan Ay ve Yıldız ışıklarını sembolize eder. Bayrağın üzerinde ki kırmızı renk şehitlerimizin kanı, üzerinde ki Ay ve Yıldız ise ülkemizin sembolüdür.

Türk bayrağının oluştuğu ve kabul edildiği dönemlerde, ülke moralini yüksek tutmak amacıyla bir milli marş yazılması emri verilmiştir. Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandığı sırada Mehmet Akif Ersoy vatan elden gidiyor diyerek Burdur vekili olarak meclise girmiş ve ülke üzerine söz sahibi hakkı tanınmıştır.

Vatan şairi olarak tanınan Mehmet Akif, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yarışmaya tüm isteklere rağmen katılmamıştır. Mehmet Akif, ülke için yazılacak marş para ile yazılamaz diyerek sitem etmiş ve teklifleri reddetmiştir. Ülke genelinde bayrak ile bütünlük sağlayacak bir marşın yazılması için gazeteler bastırılmış, ülkenin en iyi şairleri Ankara’ya davet edilmiştir. Mehmet Akif, çevresinden gördüğü baskı ve devlet büyüklerinin de ısrarlı tavırlarına istinaden kazanırsam parayı kabul etmem vâkıfa bağışlanmasını isterim cümleleri üzerine bir takdir daha kazanmıştır.

Ülkenin dört bir yanından katılan şairler toplam 742 şiir sunmuş hepsi tek tek TBMM huzurunda okunmuştur. Fakat okunan 742 şiirden hiçbir tanesi istenileni karşılamamıştır. Mehmet Akif Ersoy’un şiirini okunanlar arasında göremeyenler neden olmadığını sorduklarında Mehmet Akif henüz teslim etmemiştir denilmesi üzerine kendisine bir mektup iletilmiş ve belirtilen tarihe kadar şiirini istemişlerdir.

Mehmet Akif, yayında tuttuğu Türk Bayrağı’na bakarak yazdığı şiirin ilk kelimesi korkmayı yazarken devamı için günlerce düşünmüştür.

Türk bayrağına yazılabilecek bir marşın her mısrası için günlerce düzensiz beslenerek gecesini gündüzüne katan Mehmet Akif, sonunda istediği başarıya ulaşmıştır.

İstiklal Marşı’ndaki Türk Bayrağı

Türk bayrağını simgelemesi için yazılan bir marş bir günde yazılamaz diyen Mehmet Akif, günlerce çıkmadığı odasından elinde birkaç parça kâğıt ile çıkmış önce ailesine okumuştur. Mehmet Akif’in yarışmaya geç kaldığını öğrenmesi üzerine hemen yazdığı mısraları toplamış teslim etmek için dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in yanına gitmiştir.

Kendisine neden bu kadar geciktin Akif, tarihi neden kaçırdın dediğinde Mehmet Akif;

-Türk bayrağı ve Türk milletini anlatan bir marş bu kadar kısa güne sığdırılamazdı. Odamda yazarken günlerin nasıl geçtiğini anlamamışım dedi.

Meclise sunulan şiirde mebuslardan bazıları itiraz etseler de 12 Mart 1921’de Mehmet Akif’in şiiri yarışmaya katılmaya hak kazanmıştır. Hak kazandıktan hemen sonra Hamdullah Suphi Bey tarafından seslendirilen şiir, büyük takdir kazanmış ve beğeni toplamıştır. Türk bayrağı ve Türk milletini bu kadar güzel temsil edebilecek bir şiir daha yoktur diyen mebuslar bu bizim marşımız olmalıdır kararı ile yarışmayı Mehmet Akif kazanmıştır.

Türk Bayrağı’nın yüceliğini bir kelime ile anlatmayı başaran Mehmet Akif, Korkma ile başlayıp İstiklal ile bitirdiği dizelerde vatan aşkını mısralar ile sembolize etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat tebrik ederken yönelttiği bir soruda;

-Türk milletini ve bayrağını temsil edecek bu marşı nasıl yazdın ey Akif, dediğinde

Mehmet Akif şu yanıtı vermiştir;

-Türk bayrağına bakarak, vatan aşkı ile yazarak para aşkı için değil deyince Mustafa Kemal Atatürk kendisini bir kez daha tebrik etmiştir.

Türk bayrağının dalgalanmasına semalarda süzülmesine hitap ettiğini bir başka dergide açıklayan Mehmet Akif, “Dur bastığın yerleri toprak diyerek geçme” mısrası ile de bayrağın üzerinde ki rengin nereden geldiğini anlatmak istemiştir.