İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır?

Doğudan batıya ve kuzeyden güneye ülkemizin tüm şehir ya da bölgelerinde ağızlardan düşmeden söylenen istiklal marşı, daha çok resmi törenlerde ve eğitim kurumlarında okunmaktadır. Atatürk’ü anma törenlerinde, milli bayramlarda, marşın kabul edilişinin yıldönümünde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış törenleri gibi çeşitli zamanlarda milyonlarca kişi tarafından söylenen milli marşımız, çoğu kişi tarafından kaç kıtadan oluştuğu ve sözleri hakkında bilinmiş olsa da, ne amaçla ya da neden yazıldığı tam olarak bilinmektedir. Resmi olarak varlığını sürdüren bir ülkenin en temel sembollerinden birisi bayraktır. Ülkelerin bayrağından sonra sembolü olan konulardan birisi de milli marşlarıdır. Anlamı ve sözleri ile birlikte tüm bireyleri gururlandırmakta olan istiklal marşı niçin yazılmıştır sorusu ise sembol amaçlı olarak cevaplanabilmektedir. Ancak ülkemizin sembolü olmasının yanı sıra istiklal marşının yazılışının asıl nedenlerinden birisi, askerlerin morallerini düzeltmek içindir.

Kurtuluş Savaşı Ve İstiklal Marşı İlişkisi

Tarihimizin en önemli savaşlarından ve zaferlerinden birisi olan Kurtuluş Savaşı’nda, Türk ordusu kadar, Türk halkıda büyük uğraşlar vermiş ve büyük zorluklar sonucunda zaferlere ulaşılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda ülkemizin büyük bir bölümünün işgal altında olduğu dönemlerde, işgalci kuvvetler başta milletvekilleri olmak üzere, çok sayıda vatandaşları gözaltına almış ve askerlerimiz ile vatandaşların moralleri iyice bozulmuştur. Tüm ümitler tükenmişken Mustafa Kemal Atatürk ve değerli silah arkadaşlarının devreye girmesi sonucunda, günümüzde çocuk bayramı olarak da ilan edilmiş olan 23 Nisan 1920 yılında TBMM kurularak, Kurtuluş Savaşı’nın temelleri atılmıştır. Ancak o dönemlerde bir savaştan çıkıp, yeni savaşın eşiğine gelen ülkemiz, başta askeri alanlarda olmak üzere, gıda ve malzeme ihtiyaçlarından dolayı iyice güçsüz duruma gelmiş ve moraller iyice bozulmuştu. Meclisin kurulmasının ardından ülkedeki çeşitli bölgeleri ziyaret eden milletvekilleri, askerleri ve sorunları dinlemiş, ancak bunun sonucunda iyice imkânsızlıklar içinde savaşıldığı ve morallerin en dipte olduğu kanaatine varmışlardır. Tamda bu nedenlerden dolayı yazılmış olan istiklal marşı yeni temelleri atılacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli mücadelesini ayağa kaldırmak, askerlerin morallerini düzeltmek ve halkın bu yönde karamsarlığa kapılmaması için yazılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında yazılması planlanan marşın, Türkiye’deki ünlü şairlerin ve sıradan vatandaşların katılması sonucunda özel yarışma yapılarak, en beğenilen şiirin ortak olarak kabul edilmesi bilinmektedir.

İstiklal Marşı Kime Hitap Edilmiş?

Ünlü şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve 93 yıldan beri ülkemizin tek ulusal milli marşı olarak kabul edilmiş olan istiklal marşı kime hitap edilmiş gibi sorular ile maruz kalmaktadır. Öncelikle büyük bir zorluklar altında yazılmış olan istiklal marşı, bir kişi ya da varlığa hitap edilmemiştir. Ülkemizin kuruluşu sırası ve öncesinde askerlere ve halka hitap edilerek yazılmış olan istiklal marşı, bunun dışında tek ülke olmaktan ve dini duygularımızın yoğunlaşması için yazılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda yazdırılması belirlenmiş olan İstiklal marşı, özel tören ile birlikte kabul edilmiştir. Ancak halk açık olarak düzenlenen tören öncesinde ünlü şair ya da sıradan vatandaşların katılabilmesi için gazeteler aracılığı ile duyurular yapılmıştır. Yüzlerce kişinin katıldığı organizasyona, marşın sahibi olan Mehmet Akif Ersoy, ucunda para ödülü olduğu için katılmak istememiştir. Ancak büyük ısrarlara ve para ödülünün kaldırılmasına dayanamayan ünlü şair, yüz yıllar sonra bile tek bir ağızdan söylenecek, milli duyguların daha yoğun olmasını sağlayacak olan büyük marşın yazılmasında büyük rol oynamıştır. Tek bir insana ya da kişilere hitap edilmeyen İstiklal Marşı, savaşlarda çekilen zorlu sürece, Türk askerinin zaferlerine ve dini değerlere vurgu yapılarak, ortaya çıkarılmıştır.