İstiklal Marşı Ne Zaman Bestelendi?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında doğmuş ve ölene dek bu topraklar üzerinde yaşamış olan kişilerin bile yanlış bilgiye sahip olabileceğinin görülmüş olduğu istiklal marşı ne zaman bestelendi sorusu için, ortaya çıkan karşılaştırmalar genel olarak İstiklal Marşı’nın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy ile marşın bestesini yapan kişinin karıştırılması sonucunda görülmektedir. Hollanda, İspanya, Rusya ve İsveç gibi pek çok farklı Avrupa ile Asya ülkelerinde de var olan milli marşlar, ülkelerin diğer dünyadaki ülkelere varlığını ispatlaması ve aynı zamanda özgürlüğünü sembolize etmesi amacı ile yazılmıştır. Aynı zamanda ülkelerde milli bir sembol olarak bilinen resmi bayraklar ile de aynı ortak görevi bulunan milli marşlar, sembol olarak kullanılmış olsa da, daha azimli olmayı ve ilgili ülkelerde sürekli olarak varlığın sürebilmesi için gerekli olan mücadelenin hareketlendirilmesi amacı ile de yazılmaktadır. Bahsedilen milli marşlar arasında en anlamı sözlerden oluşan İstiklal Marşı, sözlerinin yanı sıra yapılan bestesi ile de hafızalardan silinmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Ülkemizde 1930 yılından beri bestesi kabul edilen İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’dür. Ancak ilk İstiklal Marşı bestesi ise 1921 yılında yapılmıştır.

İlk İstiklal Marşının Bestesi Kime Aittir?

Atalarımızın hangi zorluklardan ülkemizi kurtardığını, Türk ırkının üstünlüğünü, ülkemizde İslam ve kuranın varlığını ilelebet sürdüreceğini ve ezanların susmayacağı gibi göğsümüzü kabartan sözlerin yer almış olduğu İstiklal Marşı, yediden yetmişe herkes tarafından ezbere bilinmektedir. Ancak törenlerde ve özel organizasyonlarda genel olarak ilk 10 kıtasının okunmuş olduğu ilk istiklal marşının bestesi kime aittir soruları da insanlar tarafınca merak edilen konuların başında gelmektedir. Geçmişten günümüze farklı besteler yapılarak, sözlerin okunmasının sağlanmış olduğu ilk İstiklal Marşı bestesi, Ali Rıfat Çağatay’a aittir. Mehmet Akif Ersoy’un sözlerini yazmış olduğu İstiklal Marşı için sözlerin yanı sıra daha anlamlı okunması ve okunurken de, insanların ruhuna ciddi anlamda hitap edebilmesi amacı ile gerekli olan beste, 1921 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bestelenmiş olan İstiklal Marşı, yaklaşık 6 yıl kadar kullanılmış ve özel zamanlarda bu beste ile birlikte vatandaşlar tarafınca okunmuştur. Ancak ilk bestesi 1921 yılında yapılan İstiklal Marşı, bu tarihten itibaren 1 yıl kadar sonra yeniden bestelenmiş ve daha fazla beğenilerek, günümüz Türkiye’sine kadar ulaşmayı başarmıştır. İkinci bestenin kullanımına başlanması ise daha uzun yıllar sonucunda gerçekleşmiştir.

İstiklal Marşı Toplamda Kaç Kez Bestelendi?

Okullarda her Pazartesi ve Cuma günleri olmak üzere, milli bayramlarda da sıkça okunmakta olan istiklal marşı bunun dışında futbol, basketbol ve voleybol gibi çeşitli spor dallarında da okunmaktadır. Ülkemizde yer alan spor müsabakalarında okunmasının yanı sıra, uluslararası ülke maçları içerisinde de okunan İstiklal Marşı’mız, gerek sözleri ve gerekse de yapılmış olan besteleri ile hep bir ağızdan gururla söylenmeye devam etmektedir. Ancak çoğu kişi tarafınca kaç kere bestelendiği tam olarak bilinmeyen İstiklal Marşı’nın aynı zamanda bestecilerinin bilinmemesi de görülen bir gerçektir. Toplamda 2 kere bestelenmiş olan İstiklal Marşı, ilk yapılan bestenin tam olarak beğenilmemesi sonucunda, 1 yıl aradan sonra Osman Zeki Üngör’ün yaptığı bestenin kullanılmasına geçilmiştir. 1930 senesinden şu ana kadar kabul edilerek okunan beste, resmi makamlar tarafınca dile getirilen değiştirilsin önerileri ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak bu gibi tekliflerin verilmiş olmasına rağmen, tam olarak resmi bir teklif gelmemesi sebebi ile uzun yıllar sonrasında da kalıcı olması beklenen Osman Zeki Üngör’ün bestesi, milyonlarca kişinin yüreğine kazınmayı başarmıştır.