İstiklal Marşı Kaç Kıtadan Oluşur?

Büyük zafer ve destanların yazılmış olduğu milli mücadele yıllarının sonlarında, aynı zamanda tarihin en destansı savaşlarından biri olarak nitelendirilen Kurtuluş Savaşı sırasında yazılmış olan İstiklal Marşı, sözlerinin tek bir harfi bile değiştirilmeden, günümüze kadar milyonlarca yürek tarafınca hissedilerek okunmaktadır. Sözlerinin oldukça uzun olması sebebi ile çoğunlukta küçük yaştaki çocuklar tarafında toplam kıtasının ezbere bilinmediği marş için istiklal marşı kaç kıtadan oluşur sorusu yaygın şekilde merak konusu olmaktadır. Devlet dairelerinde, toplu açılışlarda, okullarda askeri alanlarda ya da milli bayramlarda sıkça okunan İstiklal Marşı, daha çok ilk 2 kıtasının okunması ile hafızalarda yer edinmektedir. Ancak İstiklal Marşı’nın toplam 10 kıtası bulunmaktadır. Kurtuluş Savası yıllarında zaferlerin görülebilmesi ve ülkenin, aynı zamanda da vatandaşların özgürlüğünü kazabilmesi için gerekli olan milli ruhun ortaya çıkması amacı ile özenle yazılmış olan İstiklal Marşı’nın, daha etkili ve içten okunabilmesi içinde bestesi yapılmıştır.

Neden İstiklal Marşının İlk İki Kıtası Okunur?

Resmi kurum ve yerlerde, genel olarak açılış ve kapanış seansları olarak haftada iki kez okunmakta olan istiklal marşı, ülkemizin sonsuza dek bağımsız olarak kalacağı, yıkılmaz bütünlüğü, ezanların susturulamayacağı ve gençlerin atalarını örnek alarak, ülkeyi canları pahasına korumaya girişecekleri gibi çeşitli bilgileri içermektedir. Toplamda 10 kıtası bulunan İstiklal Marşı’nın aynı zamanda her kıtasında 4 mısra bulunmaktadır. Ancak onuncu yani son kıtasında 5 mısra bulunan marşımızın toplamda ise 41 mısra olduğu bilinmektedir. İstiklal Marşı hakkında merak edilen konulardan birisi de neden 10 kıtası değil de, istiklal marşı’nın ilk iki kıtası okunduğu sorusudur. Statlarda, ya da eğitim kurumlarında sıkça okunan ve milli ruhun simgesi olan İstiklal Marşı, oldukça uzun sözlerden oluşması ve toplam kıtasının okunduğu zamanlarda, daha fazla zaman alması sebebi ile ilk iki kıtasının okunduğu söylenebilmektedir. Ayrıca ilk iki kıtanın okunmasının diğer bir sebebi de, İstiklal Marşı’nın ikinci ve son bestecisi olan Osman Zeki Üngör tarafınca sözler ile bestenin daha uyumlu okunabilmesi için ilk iki kıtanın okunmasının daha doğru ve yeterli olacağı bildirilmiştir. Kısacası genel olarak uluslararası platformlarda ya da ülkemizdeki törenlerde ilk iki kıtanın okunması, daha kolay okunabilmesi ve beste ile uyumlu olması içindir.

Osman Zeki Öngör İstiklal Marşı Bestecisi Kimdir?

Son 7 ile 8 ay içerisinde İstiklal Marşı bestemiz hakkında resmi makamlar tarafınca yapılan değişiklik önerileri nedeni ile toplamda 2 kez bestesi yapılan ulusal marşımız için, bestelerin sahipleri de gündeme gelmiş ve hayatları hakkında bilgiler öğrenilmek istemiştir. Özellikle son yani ikinci bestenin sahibi olan ve günümüze kadar hep bir ağızdan söylenen marşımız, sözleri kadar bestesi ile de gönülleri fethetmektedir. 1880 İstanbul Üsküdar doğumlu olan osman zeki üngör istiklal marşı ikinci bestecisi olmanın yanı sıra, Müzik öğretmeni olarak da hizmetler vermiştir. Dünyanın farklı bölgelerinde konserler veren Osman Zeki Üngör, orkestra şefi olarak da görevler yapmıştır. Ülkemizde ve dünya çapında ün yapması ise tahmin edilebileceği üzere Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı sözlerinin ikinci bestesini yaptığı zaman olmuştur. Çeşitli yararlı faaliyetlere de imzasını atmış olan ünlü besteci, sanata yeteneği olan genç kesimin, müzik eğitimlerini almalarını da sağlayan kanunların çıkarılmasında büyük rol oynamış ve daha sonra kendi isteği doğrultusunda 1934 senesinde emekli olmuştur. Babasının da besteci olduğu bilinen Osman Zeki Üngör, emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşmiş ve oğlunu da müzik öğretmeni olarak yetiştirmiştir.